بازار 10 میلیون دلاری نتیجه موفقیت جوانان دانش بنیانی

به گزارش وبلاگ معلم، جوانان نخبه یک شرکت دانش بنیان کشور پیروز به فراوری نمونه آزمایشگاهی پلی آ نیونیک سلولز در صنعت نفت کشور شدند که باعث عدم خروج سالانه 500 هزار دلار ارز از کشور و در صورت فراوری این ماده در منطقه بازاری به بزرگی 10 میلیون دلار می شوند.

بازار 10 میلیون دلاری نتیجه موفقیت جوانان دانش بنیانی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ معلم، با توجه به تحریم های به وجود آمده در کشور تامین بسکمک از تجهیزات و مواد مورد احتیاج صنعت نفت که در گذشته از خارج از کشور وارد می شد به مشکل خورده است و توجه به فراوری داخل بیش از پیش احساس می گردد که اتخاذ رویکرد اقتصاد مقاومتی می تواند راهگشای بسکمک از این مسائل پیش آمده باشد. در جهت تامین مواد مورد احتیاج صنعت نفت شرکت دانش بنیانی توانسته یکی از افزایه های کاربردی صنعت نفت را در مقیاس آزمایشگاهی فراوری کند و در صورت تحت حمایت قرار دریافت این شرکت می توان این افزایه ضروری را به فراوری انبود رساند و احتیاج کشور را رفع کرد.

در این راستا گفت وگویی با علی سلمانی سیاح مدیر بازرگانی شرکت دانش بنیان داشتیم؛ وی فارغ التحصیل رشته تخصصی مهندسی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که به همراه 3 نفر از دوستانش تحقیقات بر روی فراوری ماده اولیه ای که در صنعت نفت کاربرد دارد را شروع نموده و به مرور زمان با به خاتمه رسیدن تحقیقات و پژوهش ها گروه گسترد ه تر شده و پیروز به فراوری ماده پلی آنیونیک سلولز (PAC) شدند.

آنچه در این گفت وگو می خوانید:

فراوری نمونه های آزمایشگاهی پرکاربرد در صنعت نفت در یک شرکت دانش بنیان از سال 96

ماده پلیمری بر پایه سلولز و دوستدار محیط زیست

کاربرد 150 تن از حجم ماده پلی آنیونیک سلولز در صنعت نفت ایران

استفاده 600 تنی از پلی آنیونیک سلولز در کشور عراق

عدم خروج سالانه 500 هزار دلار ارز از کشور و بازاری به عظیمی 10 میلیون دلار نتیجه پیروزیت جوانان دانش بنیانی در فراوری پلی آ نیونیک سلولز در کشور

استفاده از پلی آ نیونیک سلولز در حوزه های صنعتی و نیمه صنعتی کاهش قیمت برای مصرف نمایندگان داخل کشور را به دنبال دارد

انجام تست های اولیه ماده پلی آنیونیک سلولز نشان از کاهش 70 درصدی قیمت ها داشت

ارتباط با مراکز معتبر اعطای استاندارد خاص در صنعت نفت

فراوری نمونه های آزمایشگاهی پرکاربرد در صنعت نفت در یک شرکت دانش بنیان از سال 96

فارس: درباره چگونگی شکل گیری و شروع فعالیت تان بگویید؟

سلمانی سیاح: این شرکت از زمان تاسیس با هدف ورود به ساخت مواد و تجهیزات مرتبط با صنایع بالادستی و پایین دستی نفت و گاز شروع به کار کرد و از سال 96 به بعد به صورت متمرکز روی فراوریات افزایه های حفاری شروع به فعالیت کرد. قبل از شروع کار با منابعی که در صنعت و دانشگاه داشتیم مشورتی انجام دادیم و پیگیر شدیم که چه ماده ای در این صنعت کاربردی تر است و گستردگی بیشتری در بازار دارد. در سال 98 توانستیم به نمونه آزمایشگاهی یکی از این مواد پرکاربرد دست پیدا کنیم.

متوجه شدیم این ماده علاوه بر اینکه در صنعت نفت کاربرد دارد در صنایعی از جمله صنعت خوراکی، آرایشی بهداشتی، دارویی و نظامی نیز کاربرد دارد. این ماده به دلیل دارا بودن غلظت بالا در صنایع خوراکی خاصیت غلظت دهندگی و منعقدنمایندگی ایجاد می نماید. به طور مثال این ماده لبنیات را غلیظ تر و حالت انعقاد پذیری بیشتری به آن می دهد و استفاده از این ماده بنا به درخواست و احتیاج کشور متفاوت است.

ماده پلیمری بر پایه سلولز و دوستدار محیط زیست

فارس: کمی بیشتر در خصوص این ماده برایمان بگویید.

سلمانی سیاح: این ماده پلی آنیونیک سلولز (PAC) یک ماده پلیمری با پایه سلولز است. دوستدار محیط زیست است و آلودگی ایجاد نمی نماید. قابل انحلال در آب است و در سیال حفاری برای بالا آوردن کنده های حفاری و جلوگیری از فیلتراسیون گِل حفاری استفاده می گردد؛ همچنین برای کمک و روان کردن مته مورد استفاده قرار می گیرد و خاصیت اصلی که در صنعت نفت دارد قادر به ایجاد دیواره سازی در چاه برای جلوگیری از هدر رفت سیال حفاری به داخل سازند های مختلف است که در دیواره چاه نفوذ می نماید. سیال حفاری در برخی از سازنده های ناپایدار ممکن است آسیب های زیادی به سازند بزند؛ این ماده ایمن سازی نموده و دیواره ایجاد می نماید و همانند فیلتر مانع ورود سیال بیشتر به داخل سازند می گردد و درواقع از آسیب سازند جلوگیری می نماید. این ماده به دلیل همین ویژگی باعث می گردد که آسیب سازند به حداقل برسد که این امر منجر می گردد که بتوان مقدار بیشتری از نفت و گاز را استخراج کرد.

کاربرد 150 تن از حجم ماده پلی آنیونیک سلولز در صنعت نفت ایران

فارس: آیا این محصول مشابه خارجی دارد؟

سلمانی سیاح: با تحقیقاتی که انجام دادیم متوجه شدیم که ماده پلی آنیونیک سلولز جزء ماده هایی است که گستردگی بازار خوبی دارد و در شرایط خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از تحریم ها نمونه های خارجی این محصول بیشتر استفاده می شد. در حال حاضر نیز به طور کامل راه ورود این ماده به کشور بسته نشده و هنوز در برخی مواقع از نمونه های چینی این محصول در صنایع استفاده می گردد. طبق تحقیقاتی که اخیراً اجرا شده حدود 150 تن از حجم این ماده در صنعت نفت ایران کاربرد دارد.

استفاده 600 تنی از پلی آنیونیک سلولز در کشور عراق

فارس: چه کشورهایی بیشترین استفاده از ماده پلی آنیونیک سلولز را دارد؟

سلمانی سیاح: طبق اطلاعاتی که کسب نموده ایم در کشور عراق از ماده پلی آنیونیک سلولز (PAC) حدود 4-3 برابر کشور ما استفاده می گردد که در سال به 600 تن می رسد و این میزان حجم فقط در یکی از کشورهای همسایه استفاده می گردد و قطعا ظرفیت منطقه بسیار بیشتر است. پس بازار بسیار خوبی برای این ماده وجود دارد و در صورت فراوری 150 تن در سال می توان بخشی از این بازار عظیم را که تنها میزان مصرف در صنعت نفت ایران هست را در اختیار گرفت. با یک سرمایه گذاری حدوداً 7 میلیارد تومان در دو فاز 2 و 5 میلیاردی برنامه ریزی شده می توان به این ظرفیت از فراوری رسید.

عدم خروج سالانه 500 هزار دلار ارز از کشور و بازاری به عظیمی 10 میلیون دلار نتیجه پیروزیت فراوری ماده پلی آنیونیک سلولز

فارس: با وجود اینکه در تحریم هستیم آیا این محصول توانسته در غلبه بر تحریم ها کمکی نموده باشد.

سلمانی سیاح: در حال حاضر شرکت ما پیروز به فراوری نمونه آزمایشگاهی این ماده با استاندارهای لازم شده است. درواقع مرحله بعدی کارمان رسیدن به فراوری نیمه صنعتی و صنعتی در کشور است که باید از سوی مصرف نماینده داخلی مورد حمایت قرار بگیریم و راه برای استفاده از این محصول برای هموطنان باز گردد و با استفاده از این محصول جدید با جرات می توانم بگویم از خروج ارز جلوگیری خواهد شد.

با تامین داخل و کاربرد گسترده این محصول در کشورهای همسایه می توانیم با پیدا کردن مقاصد صادراتی نه تنها از خروج ارز جلوگیری کنیم بلکه ارز آوری برای کشور داشته باشیم. سالیانه حدود 500 هزار دلار برای جلوگیری از خروج ارز در کشور تخمین زده شده و در صورت فراوری این ماده در منطقه بازاری به عظیمی 10 میلیون دلار خواهیم داشت.

انجام تست های اولیه ماده پلی آنیونیک سلولز نشان از کاهش 70 درصدی قیمت ها داشت

فارس: انجام این کار از لحاظ قیمت چقدر مقرون به صرفه است؟

سلمانی سیاح: در مرحله اول به فکر فراوری اولیه با اکتساب خواص و کیفیت مناسب ماده مورد نظرمان بدون در نظر دریافت قیمت تمام شده بودیم بعد از اینکه به خواص مورد نظر دست یافتیم متوجه شدیم در مراحل اولیه قیمت تمام شده بالاتر است به همین دلیل شروع به انجام تست های مختلف با حفظ کیفیت خواص کردیم و قیمت را نسبت به قبل حدود 70 درصد کاهش دادیم. بعد از انجام آزمایشات به مرحله ای رسیدیم که متوجه شدیم می توانیم با نمونه های با کیفیت خارجی رقابت کنیم.

استفاده از پلی آ نیونیک سلولز در حوزه های صنعتی و نیمه صنعتی کاهش قیمت برای مصرف نمایندگان داخل کشور را به دنبال دارد

فارس: آیا می توانید با نمونه های خارجی این محصول رقابت داشته باشید؟

سلمانی سیاح: بله؛ قیمت مواد اولیه تغییر می نماید و اگر احتیاج باشد که رقابت پذیری ها را آنالیز کنیم در حال حاضر با شرایطی که ایجاد شده تست هایی انجام دادیم که می توانیم با نمونه های خارجی رقابت کنیم. البته این ماده نمونه های داخلی هم دارد اما تست خواص آن ها نشان داد که بسکمک از استاندارهای مورد قبول را ندارد و ادعای شرکت های دیگر برای فراوری چنین ماده ای درست نبوده است. اگر ماده فراوری شده در شرکت ها در حوزه نیمه صنعتی و صنعتی استفاده گردد شاید قیمت آن نزدیک به 3-2 برابر محصولات استفاده شده کمتر باشد و هزینه ها را برای مصرف نماینده داخلی کشور پایین آورد و برای مردم جامعه و شرکت سود خوبی داشته باشد.

محصول فراوریی علاوه بر اینکه در صنعت نفت بخصوص صنعت حفاری کاربرد دارد در صنایع خوراکی، دارویی و آرایشی و بهداشتی که مردم روزانه با آن سروکار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر اقتصادی جلوی خروج ارز از کشور را می گیرد و می توان از دانش جوانان و نخبگان کشور استفاده کرد تا با مسائل و مسائل اقتصادی ناشی از تحریم روبرو نشویم.

مشکل اقتصادی و کمبود امکانات آزمایشگاهی یکی از مسائل این شرکت دانش بنیان

فارس: از مسائل موجود در این شرکت دانش بنیان برایمان بگویید.

سلمانی سیاح: با توجه به اینکه ما یک شرکت استارتاپی هستیم در قدم اول با مشکل اقتصادی و کمبود امکانات آزمایشگاهی برای انجام آزمایش های خاص روبرو بودیم و از حمایت هیچ سرمایه گذاری برخوردار نبودیم؛ اما چون تصمیم گرفته بودیم این راه را با تمام سختی هایش به خاتمه برسانیم تمام هزینه ها و مواد اولیه را خودمان تهیه کردیم.

البته این را هم بگویم که مساله اصلی اقتصادی و امکانات آزمایشگاهی بود. در اوایل راه، دانشگاه صنعتی امیرکبیر تجهیزات آزمایشگاهی را برایمان فراهم کرد که کار عظیمی بود و در حال حاضر بعد از گذشت 3 سال برای تامین مخارج آزمایش های اجرا شده مجبور بودیم به صورت پاره وقت در شرکت های دیگر مشغول به کار باشیم.

ارتباط با مراکز معتبر اعطای استاندارد خاص در صنعت نفت

فارس: فراوری در کشور احتیاجمند چه حمایت هایی است؟

سلمانی سیاح: در گام بعدی برای فراوری نیمه صنعتی و صنعتی احتیاج به سرمایه گذار داریم و این مراحل را نمی توانیم با هزینه شخصی تامین کنیم و مشکل اقتصادی داریم ؛ مساله بعدی استفاده از این ماده در بازار داخلی است. با وجود اینکه قانون حداکثر استفاده از فراوری داخل را داریم منتهی به دلیل اینکه صنعت نفت، صنعتی پیچیده و حساس است قطعا ورود به آن برای شرکت نوپایی مثل ما که تازه به مرحله نیمه صنعتی رسیده با وجود رقبای قوی کمی سخت است.

البته ناگفته نماند در این راه با تامین نماینده های مواد صنعت نفت و مراکز معتبر اعطای استاندارد خاص در این صنعت ارتباط خوبی برقرار نموده ایم. اگر از نظر اقتصادی بتوانیم حمایت شویم و مسؤولان شرایطی ایجاد نمایند تا بدون مشکل وارد این حوزه شویم به کمک خداوند مشکل دیگری برای فراوری وجود نخواهد داشت و امیدوارم بقیه راه را به سرعت طی کنیم.

احتیاج به حمایت های معنوی از سوی مسؤولین

فارس: چه کسانی بیشتر حمایت تان کردند؟

سلمانی سیاح: تا به حال اساتید و دانشگاه از نظر فراهم کردن شرایط آزمایشگاهی و هدایت های علمی ما را همراهی کردند و هر وقت لازم شده از اساتید مختلف که در سایر حوزه ها سررشته و مهارت لازم داشتند هم بدون مشکل خاصی مشاوره گرفته ایم و هدایت های آنها ما را جلو انداخته است و به همین دلیل ما واقعا از اساتید و کارشناسانی که در این دوره ما را کمک و حمایت کردند تا به این مرحله برسیم سپاسگزاریم.

از اینجا به بعد به جز حمایت های اقتصادی به صورت گسترده احتیاجمند حمایت معنوی از طرف مسئولین هستیم تا اطمینان داشته باشیم که اگر به فراوری برسیم با حجمی که در کشور وجود دارد ورود به بازار برای ما امکان پذیر است.

ما با وزارت نفت به عنوان یکی از ارگان ها و نهادهای اصلی روبرو هستیم، شاید به صورت خاص پژوهش و فناوری وزارت و شرکت نفت بتواند روی موضوع تمرکز کند. اما ارگان های دیگر مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را می توان نام برد و یا ارگان هایی که بتوانند به ما کمک نمایند و ما را جلوتر ببرند و بهتر بتوانیم پیش برویم.

از این مرحله به بعد شرایط فرق می نماید و بیشتر حمایت اقتصادی مدنظر است که بتوانیم خط فراوری انبوه این ماده را راه اندازی کنیم و به فراوری انبوه برسیم.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بازار 10 میلیون دلاری نتیجه موفقیت جوانان دانش بنیانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار 10 میلیون دلاری نتیجه موفقیت جوانان دانش بنیانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید