شروع کشت کاکتوس سازگار با کم آبی در سیستان و بلوچستان

به گزارش وبلاگ معلم، عملیات اجرایی طرح پایلوت کشت کاکتوس اپونتیا برای نخستین بار در کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استان سیستان و بلوچستان در محدوده پارک علم و فناوری دانشگاه زابل شروع شد.

شروع کشت کاکتوس سازگار با کم آبی در سیستان و بلوچستان

گیاه کاکتوس یکی از گونه هایی است که به واسطه مقاومت به خشکی و سازگاری با کم آبی به وسیله سازمان خواربار دنیای به عنوان یک گزینه مناسب برای کشت در مناطق خشک و نیمه خشک دنیا، توصیه شده است.

در میان گونه های کاکتوس opuntia focus indica به واسطه نقش مهم آن در تعلیف دام و هم چنین ارزش های بالای غذایی، دارویی و صنعتی می تواند نقش مهمی در معیشت ساکنان سواحل جنوبی کشور ایفا نماید. منشأ این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکا است اما این گیاه در طیف وسیعی از شرایط اقلیمی در سراسر قاره آمریکا یافت می گردد.

کاکتوس نوپالی به طور گسترده ای توسط مردم آمریکا با هدف تجارت به آفریقا، آسیا، اروپا و استرالیا آورده شده است که البته نوپال کاکتوس به اسم گلابی خاردار هم شناخته می گردد.

این گیاه با استفاده از فناوری ها و شیوه های مختلف حفظ و پردازش می گردد. گیاه نوپالی به صورت میوه، آب میوه و مرباهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت از آن به عنوان افزودنی و ماده رنگی در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی نیز استفاده می نمایند.

به همین منظور ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به ایجاد سه سطح پایلوت در استان های سیستان و بوشهر و یک سطح خزانه در شمال کشور نموده است.

این طرح با حمایت ستاد و توسط دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس اجرایی خواهد شد.

با توجه به موقعیت اقلیمی سیستان و بلوچستان و خشکسالی چند سال اخیر در این استان، کار تحقیقاتی کشت گیاهان سازگار با شرایط منطقه در سال های اخیر در دانشگاه زابل اجرایی شده و تاکنون بیش از 100 گونه گیاهی در دانشگاه زابل کشت شده است.

گیاهان دارویی کشت شده، سازگاری مناسبی با منطقه دارند و حتی بعضی از این گیاهان به دلیل تنش های محیطی نسبت به خاستگاه اولیه خود از عملکرد بیشتری نیز برخوردار هستند.

یکی از این گیاهان که شرایط کشت در استان سیستان را دارد، گیاه کاکتوس نوپالی است که عملیات اجرایی نخستین پایلوت کشت این گیاه در این استان، طی بازدید نادرقلی ابراهیمی دبیر ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه های سیستان و بلوچستان از شهرستان زابل و مدیران محلی و نمایندگان دستگاه های اجرایی شروع شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "شروع کشت کاکتوس سازگار با کم آبی در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع کشت کاکتوس سازگار با کم آبی در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید