چمنیان: نگرانی ها درباره آینده فوتبال پایه فرصت است، نباید استمرار پیشرفت تیم های پایه از بین برود

عباس چمنیان، سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران در جام جهانی 2017 معتقد است که نگرانی ها نسبت به تیم های پایه تخریب نیست و باید به این نگرانی ها و نقدها به چشم فرصت نگریست.

چمنیان: نگرانی ها درباره آینده فوتبال پایه فرصت است، نباید استمرار پیشرفت تیم های پایه از بین برود

عباس چمنیان در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران درباره نگرانی های موجود پیرامون تیم های ملی پایه و آینده فوتبال ایران در شرایط حال حاضر، گفت: طرح موضوع تیم های پایه و آینده فوتبال ایران در ایام اخیر، به دلیل نگرانی هایی نسبت به آینده است. نباید این نگرانی ها را همواره به عنوان پدیده ای تخریبی نگاه کرد و گاهی باید به این نگرانی ها به چشم فرصت نگریست.

وی اضافه نمود: از دست رفتن فرصت، مربوط به جایی است که موضوعات به آینده ختم نگردد، نگرانی وجود نداشته باشد، از موضوعات دست بکشیم و کوششی صورت نگیرد. برای پیشرفت و آینده سازی، احتیاج است که کوشش مان را مضاعف کنیم و نقاط ضعف مان رفع گردد. گاهی اوقات از دیگران باید بازخورد بگیریم که چقدر در راستا پیروزیت حرکت می کنیم و مطمئناً نقطه نظرات رسانه هایی که موضوعی را نقد می نمایند، فرصتی مناسب برای شناخت و عبور از ضعف هاست.

سرمربی پیشین تیم فوتبال نوجوانان کشورمان گفت: انتقاد به عملکرد تیم های پایه، فقط مربوط به حالا نیست و رسانه ها در گذشته هم به انتقاد پرداخته اند. این نقدها نیز نگاه به یک شخص نیست، بلکه به مقوله بزرگ تر می پردازد که آن هم فوتبال پایه بوده و این نقدها احساس نگرانی از آینده است. ما که در فوتبال حضور داریم، باید این نگرانی ها را تبدیل به فرصت نموده و روی آنها برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم استفاده بهتری از نقدها داشته باشیم. فوتبال پایه باید به دو مقوله بپردازد که مهم تر از همه ساختن بازیکنان آینده دار برای رده های ملی است که اهمیت زیادی هم دارد. همچنین ساختن بازیکنان آینده دار برای رده باشگاهی که آنها نیز اکنون از اندوخته فوتبال پایه بهره مند می شوند. این یک نوع نگاه به فوتبال پایه است که باید آینده سازی گردد، اما بخش دیگری از نگاه هم مربوط به رقم زدن نتیجه و کسب اعتبار بین المللی است.

چمنیان گفت: هر جایی که نام ایران مطرح است، حتی اگر کسی فوتبال را به صورت جدی دنبال نکند، دوست دارد همواره شاهد اعتلای فوتبال کشور باشد و تیم های ملی ما نتایج ارزنده ای کسب نمایند. اگر نگاه مان اینگونه باشد که در فوتبال پایه آینده سازی نموده و در میادین بین المللی هم کسب اعتبار کنیم، توانسته ایم پیروز عمل کنیم.

سرمربی سابق تیم فوتبال نوجوانان کشورمان در واکنش به بخشی از صحبت های حسین عبدی که گفته بود در گذشته بعضی مربیان حریفانی آسان را انتخاب می کردند تا فشار نتایج را تحمل ننمایند و او چنین نگاهی به بازی های محبت آمیز ندارد، گفت: اگر منظور از این صحبت به تیم ملی بزرگسالان و کارلوس کی روش بوده است، بعضی می گفتند کی روش حریفان ضعیف تری را برای بازی های محبت آمیز انتخاب می نماید تا نتیجه بگیرد. با این حال این تفکر نیز وجود داشت که کی روش به این شکل می خواهد روح پیروزی طلبی همواره در وجود بازیکنان زنده باشد و آنها با برد مقابل حریفان تدارکاتی، روحیه بگیرند. با این حال اگر منظور آقای عبدی در سایر رده ها بوده است، باید بگویم که به دلیل محدودیت هایی که در کشور ما وجود دارد، انتخاب بسیاری از رویدادهای بین المللی دست مربیان نیست و شانس حضور در بسیاری از تورنمنت ها وجود ندارد که مربی حق انتخاب داشته باشد.

وی با اشاره به حضور تیم نوجوانان با راهنمایی حسین عبدی در دو تورنمنت متوالی در چین و تاجیکستان ادامه داد: در چند سال اخیر، تیم های پایه ما در هر تورنمنتی که شرکت داشته اند، نهایت استفاده را برده اند و اینگونه هم نبوده همواره حریفان ضعیف انتخاب گردد که البته عمدتاً حریفان ما آسیایی بودند. در دو تورنمنت اخیر هم حریفان نوجوانان ما در سطح اول قاره نبودند و ما با حریفانی مثل ژاپن یا کره جنوبی روبرو نشدیم که در سطح اول آسیا هستند. اگر به گذشته هم نگاه کنیم، ما پیش از جام جهانی 2017 اردویی در اسپانیا داشتیم که در آستانه جام جهانی با فرانسه و مکزیک بازی کردیم که از تیم های بزرگ جهان بودند و عملکردشان در جام جهانی هم معین بود. همان بازی های محبت آمیز باعث شد ما بهترین نتایج را رقم بزنیم و به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی نیز رسیدیم.

چمنیان توضیح داد: تمام مربیان کوشش می نمایند که از فرصت ها بهره ببرند و با حریفانی قدرتمند بازی نمایند تا بازیکنان آنها صاحب تجربه شوند. البته که اکنون تمام تیم های آسیایی قابل احترام هستند، اما باز هم باید کوشش گردد تا در تمام بازی های محبت آمیز تجربه کسب گردد.

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان کشورمان در جام جهانی 2017 هند در مورد آینده فوتبال پایه ایران و نگرانی های موجود در این خصوص گفت: با توجه به فاصله کمی که تا مسابقات تیم های نوجوانان و جوانان داریم و آنها باید در مقدماتی قهرمانی آسیا شرکت نمایند، نباید هیچ فرصتی را از دست داد. عبور از این مرحله بسیار مهم است که حضور در مسابقات نهایی، ما را به انتخابی جام جهانی نیز می رساند. هر کدام از این مراحل را که از دست بدهیم، استمرار پیشرفت فوتبال پایه از بین می رود. به همین دلیل اگر بخواهیم در راستا پیشرفت باشیم، باید کوشش نموده که از مرحله فعلی عبور کنیم.

وی ادامه داد: اگر در این مدت صحبتی هم شده باشد، کمترین انتقاد به فدراسیون فوتبال بوده است. فدراسیون در توجه به تیم های پایه کوتاهی ننموده است و در چنین شرایطی باید تمرکز روی کیفیت فنی تیم ها باشد. از هر انتقادی که صورت می گیرد و نقطه نظری که وجود دارد، باید به دید فرصت نگاه کرد تا در فرصت باقیمانده تیم های پایه ما با کیفیت بالایی در مسابقات شرکت نمایند. در هر دو تورنمنت انتخابی نوجوانان و جوانان، ایران میزبان است که باید حداکثر استفاده را از میزبانی ببریم و قاطعانه به مرحله بعدی صعود کنیم. نباید اتفاقی مانند تیم جوانان در دوره قبلی رخ بدهد که این مسئله استمرار پیشرفت را از بین خواهد برد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چمنیان: نگرانی ها درباره آینده فوتبال پایه فرصت است، نباید استمرار پیشرفت تیم های پایه از بین برود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چمنیان: نگرانی ها درباره آینده فوتبال پایه فرصت است، نباید استمرار پیشرفت تیم های پایه از بین برود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید