بررسی امکان پرورش رگ های خونی در فضا

به گزارش وبلاگ معلم، آژانس فضایی اروپا(ESA) در تازه ترین آزمایش خود به بررسی امکان پرورش رگ های خونی در شرایط گرانش صفر پرداخته است.

بررسی امکان پرورش رگ های خونی در فضا

به گزارش وبلاگ معلم و به نقل از گیزمگ، دانشمندان آژانس فضایی اروپا(ESA) در حال آزمایش پرورش رگ های خونی در شرایط بی وزنی در فضا هستند. براساس آزمایش Spheroids که در سال 2016 به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) منتقل شده بود، محققان دریافتند که سلول های رگ های خونی در شرایط بی وزنی خود را به شکلی شبیه به سلول های داخل بدن سازمان می دهند.

توانایی پرورش رگ های خونی از سلول های انسانی پتانسیل بسیار خوبی برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها ایجاد می کند، اما سازمان دادن این سلول ها و تشکیل رگ های مناسب بسیار سخت است.

دانشمندان برای انجام این کار مجبور هستند سلول ها را در داربست های زیست سازگار نگه دارند، زیرا در اثر نیروی جاذبه سلول ها تمایل دارند که در قسمت پایین ظرف پتری مستقر شوند یا توسط نیروهای همرفت خارج شوند.

با این وجود در گرانش صفر، چیزی برای رانده شدن یا تجمع سلول ها وجود ندارد و به آنها امکان می دهد خود را در ساختارهای سه بعدی ساده از جمله گلبول ها و لوله ها(به شکل رگ) تشکیل دهند.

برای آزمایش Spheroids، سلول های اندوتلیال که پوشش داخلی رگ های خونی را تشکیل می دهند و انقباض و انبساط آنها را کنترل می کنند به مدت 12 روز در دستگاه پرورش موسوم به کوبیک(Kubik) کشت شدند.

دنیه لا گریم از دانشگاه ماگدبورگ آلمان می گوید: این تجمع های لوله مانند شبکه رگ های خونی بسیار شبیه به رگ های خونی بدن انسان است. هیچ کس نمی دانست که سلول ها در فضا چگونه واکنش نشان می دهند. پروژه Spheroids از همان ابتدا یک ماجراجویی مهیج بود.

تیم تحقیقاتی ESA نتایج آزمایش Spheroids را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و دریافت که که گرانش بر چگونگی تعامل پروتئین ها و ژن های کلیدی تأثیر می گذارد. محققان همچنین توانستند سلول های مختلفی را با استفاده از دستگاه شبیه ساز بی وزنی برای تولید چندین لایه از بافت رگ های خونی کشت کنند.

به گفته محققان، توانایی پرورش رگ های خونی مصنوعی نه تنها کاربردهای زیادی در جراحی دارد، بلکه می تواند درک ما را از طیف وسیعی از بیماری های مربوط به رگ های خونی و اثرات بی وزنی بر بدن انسان بهبود بخشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بررسی امکان پرورش رگ های خونی در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی امکان پرورش رگ های خونی در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید