ییلاق آیدِر کجاست؟

به گزارش وبلاگ معلم، درباره تاریخچه ییلاق آیدِر

ییلاق آیدر تا زمان عثمانی ها چندان معروف نبود. حدود قرن پانزدهم میلادی این منطقه بسیار تماشایی کشف شد و از آن موقع به بعد رفت و آمد به این ییلاق زیاد شد. گروهی که برای نخستین بار در آیدِر ساکن شدند حلالی ها بودند. حَلالی ها در منطقه ای نزدیک به ییلاق آیدر ساکن بودند و از آنجایی که آب و هوای آیدر در فصول گرم سال بسیار عالی بود، رفته رفته استراحتگاه هایی در آن ساختند و به عنوان یک منطقه ییلاقی و برای گذراندن دوران نقاحت پس از بیماری یا آب درمانی (استفاده از چشمه های آب گرم) و آرامش دریافت از ان استفاده می کردند.

ییلاق آیدِر کجاست؟

برخلاف قدمت طولانی آیدر، نام آن چندان تاریخی نیست؛ حدودا سی سال پیش تصمیم گرفته می گردد تا نام این منطقه زیبا ییلاق آیدر گذاشته گردد. در زبان ترکی یایلا به معنی ییلاق است و نام این منطقه در زبان ترکی استانبولی آیدر یایلا است. بعد از نامگذاری، کم کم با سرمایه گذاری های اجرا شده آیدر در میان گردشگران جای خود را باز می نماید و از حدود 25 سال پیش به این طرف هر ساله گردشگران از سراسر جهان و خود ترکیه برای استراحت به آنجا سفر می نمایند.

ییلاق آیدر کجاست؟

ییلاق آیدر در ریزه است. وقتی که به شهر ریزه رسیدید کافیست حدود 60 کیلومتر از مرکز ریزه فاصله بگیرید. با ماشین شخصی یک ساعته به آیدر می رسید. اگر ترجیح می دهید به وسیله هواپیما سفر کنید، می توانید یک بلیت هوایی به مقصد ترابزون تهیه کنید. ییلاق آیدر از فرودگاه ترابزون حدود 170 کیلومتر فاصله دارد. از فرودگاه اتوبوس هایی برای رفتن به آیدر در نظر گرفته شده است. گاهی اتوبوس ها در ناحیه بازار یا پازار نگه می دارند که دراین صورت باید تا رسیدن به خود آیدر یک مینی بوس هم سوار شوید.

در ییلاق آیدر چه می بینیم؟

آیدر فقط تماشایی نیست، از تمام حواس پنجگانه تان در آیدر استفاده خواهید کرد تا زیبایی بینظیر این منطقه را حس کنید. از یک طرف عطر چای که از مزارع چای در تمام کوچه باغ های آیدر به مشام می رسد و از طرف دیگر تا چشم کار می نماید سرسبزی جنگل ها در ارتفاعات و تپه هاست که چشم تان از دیدنش سیر نمی گردد. چای در این منطقه یک نوشیدنی پرطرفدار است. البته چایی در تمام ترکیه نوشیدنی رایجی است اما فرهنگ کارادنیز (فرهنگ مردمان حاشیه دریای سیاه) و مردم ریزه به خاطر وجود مزارع چای در اکثر مناطق آن با نوشیدنی چای عمیقا گره خورده.

در خیابان ها و گذرهای ییلاق آیدر زنان و مردان کارادنیز با فرهنگ اصیل این منطقه و با پوشش خاص کارادنیزی در آن مشغول رفت و آمدند. نم باران خیابان ها را خیس می نماید و گاهی در ارتفاعات ابرها پایین تر می آیند و زیبایی آیدر را دو چندان می نمایند.

اقامت گردشگران در ییلاق آیدر چطور است؟

اقامت توریست ها تقریبا هیچ مسئله ای در آیدر ندارد. تا چشم کار می نماید هتل، متل و اقامتگاه است. برای اقامت در آیدر بیش از 50 هتل وجود دارد. بنابراین اگر به عنوان توریست به آیدر رفتید اصلا نگران پیدا کردن اتاق نباشید.

در ییلاق آیدر چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

قبل از معرفی تفریحات و سرگرمی های آیدر ضروری است بدانید که اکثر فعالیت های تفریحی این منطقه زیر نظر شهرداری ریزه و آیدر است. همه کنترل شده است و دولت با استفاده از شهرداری یا فرمانداری کاملا امنیت گردشگران و توریست ها را تامین می نماید. بنابراین با خیال راحت فقط لذت ببرید.

  1. طبیعتگردی:

از نظر طبیعتگردی و استفاده از تفریحات رایج مانند پیاده روی و استراحت در دل طبیعت، همه چیز در آیدر فراهم است. شما می توانید کوهنوردی کنید و با گروه گردشگران همراه شوید.

  1. فستیوال های و رویدادهای آیدر:

فصل تابستان زمان فستیوال ها و رویدادهای ییلاق آیدر است. یکی از این فستیوال های پرطرفدار مراسم مبارزه گاوهاست. حدود بیست سال است در آیدر بیش از 60، 70 گاو قوی هیکل با شاخ هایشان برای نبرد با هم به میدان می روند. گاو برای مردمان این ناحیه اهمیت زیادی دارد، آنها با علاقه فراوان از این حیوانات نگهداری می نمایند. در انتهای این فستیوال برنده معین و کمربندی به او هدیه می گردد. البته جوایز نقدی خوبی هم در کار است. شهردار این منطقه معتقد است امروزه این فستیوال با شهرت ییلاق آیدر بهم گره خورده اند و جدایی ناپذیرند. در این فستیوال، نماینده مجلس ریزه، فرماندار شهر ریزه و مسئولین ییلاق آیدر حضور دارند.

علاوه بر فستیوال مبارزه گاوها، فستیوال ها و رویدادهای جذاب دیگری در آیدر برگزار می گردد. اکثر این رویدادها از اواسط خردادماه شروع و تا اواسط شهریور ما ادامه دارند.

  1. بازی های گروهی و مسابقات:

علاوه بر فستیوال هایی که روزها ادامه پیدا می نماید، تفریحات شبانه و بازی های گروهی هم در ییلاق آیدر جریان دارد. مسابقاتی در آیدر برای گردشگران برگزار می گردد مانند مسابقه دو و... می توانید در این مسابقه ها شرکت کنید و لذت سفرتان را چند برابر کنید. هر ساله در فصل تابستان در اطراف ییلاق مسابقات رفتینگ برگزار می گردد؛ تصور کنید لذت سفر به طبیعت کم نظیر آیدر را با رفتینگ و شرکت در مسابقه چند برابر خواهد شد.

  1. استفاده از چشمه های آب گرم و آب درمانی

آب درمانی و شنا کردن در حوضچه هایی که مردم آیدر معتقدند خاصیت درمانی دارد، یکی از دیگر از کارهایی است که در سفر به آیدر می توانید انجام دهید.

  1. شکم گردی در منطقه کارادنیز:

اگر کمی با فرهنگ ترکیه آشنا باشید، حتما نام کارادنیز و غذاهای خوشمزه آن به گوش تان خورده است. آنقدر فرهنگ غذایی کارادنیز (دریای سیاه) و غذاهای این ناحیه جذاب است که شکم گردی رسما یکی از تفریحات پرطرفدار گردشگرانی است که به آنجا سفر می نمایند. از مشهرترین غذاهای ترکی کارادنیزی که در ییلاق آیدر می توانید آنها را نوش جان کنید: هَمسی با پلو، کوفته آکچابات، نان پیلکی، انواع دلمه و بورک لاز است که این آخری یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه کارادنیز به حساب می آید.

منبع: دالاهو

به "ییلاق آیدِر کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ییلاق آیدِر کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید