هشدار گوترش به میانمار درباره وضعیت مسلمانان

به گزارش وبلاگ معلم به نقل از آناتولی، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنانی در سی و پنجمین نشست سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در مورد فراهم کردن شرایط بازگشت امن مسلمانان راخین به وطنشان به آنگ سان سوچی رهبر میانمار هشدار داد.

هشدار گوترش به میانمار درباره وضعیت مسلمانان

دبیرکل سازمان ملل در این نشست که در بانکوک پایتخت تایلند برگزار گردید، با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت مسلمانان راخین گفت: میانمار مسئولیت دارد شرایط بازگشت امن، شرافتمندانه، داوطلبانه و پایدار آوارگان راخینی به سرزمین شان را فراهم کند.

گوترش بر لزوم امکان یاری رسانی به آنان تاکید نمود و اضافه نمود: دولت میانمار ضروری است امکان دسترسی آزادانه و جامع اعضای نهادهای یاری رسانی به مناطقی که پناهجویان به آنجا بازخواهند گشت را تضمین کند.

این در حالیست که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان (UNHCR) و برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) 17 مرداد ماه سال گذشته در بیانیه مشترکی اعلام نموده بودند که خواهان دسترسی کامل به ایالت راخین (در شمال غربی میانمار و محل سکونت اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور)، بوده و نیز منتظرند تا کارکنان بین المللی بتوانند در شهر منگدو (Maungdaw) در این استان مستقر شوند.

لازم به ذکر است، در 14 ژوئن سال گذشته میلادی، سازمان ملل با میانمار توافقی را به امضا رساند که بر اساس آن صدها هزار روهینگیائی آواره در بنگلادش اجازه همراه با انتخاب به میانمار یعنی زادگاه خود را داشته باشند.

لازم به ذکر است اقلیت مسلمان روهینگیا که ساکن استان راخین در شمال غرب میانمار هستند؛ 5 سال گذشته را با ظلم دولت این کشور سپری نموده و مکرر از جانب بودائیان کشورشان مورد تهاجم، قتل و تجاوز قرار گرفته اند.

نحوه برخورد دولت میانمار با مسلمانان روهینگیا که اغلب مورد شکنجه، قتل و آزار جنسی قرار می گیرند به بزرگترین چالش آنگ سان سوچی رهبر ملی این کشور تبدیل شده که از قرار برنده جایزه صلح نوبل نیز بوده هست!

شایان ذکر است، از 25 آگوست سال 2018 میلادی نظامیان ارتش میانمار به همراه بودائیان افراطی به بهانه واهی حمله گروهی از مسلمانان ایالت راخین واقع در غرب میانمار به چند پُست بازرسی مرزی، در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر و هواداران دروغین دموکراسی تعداد زیادی از مسلمانان را به قتل رسانده، به زنان تعرض نموده، منازل و مزارع آنها را به آتش کشیدند و به این ترتیب تعداد زیادی از این افراد را آواره کشور همسایه یعنی بنگلادش نموده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هشدار گوترش به میانمار درباره وضعیت مسلمانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار گوترش به میانمار درباره وضعیت مسلمانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید