دلار در بازارهای جهانی عقب نشست

به گزارش وبلاگ معلم، شاخص دلار در برابر همتایانش باز هم کاهش یافت.

دلار در بازارهای جهانی عقب نشست

به گزارش وبلاگ معلم به نقل از رویترز، پس از مدت ها انتظار بازارهای اقتصادی با دو خبر خوب در حوزه کلان روبرو شده اند: خروج همراه با توافق انگلیس از اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری محتمل به نظر می رسد و در حوزه جنگ تجاری نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده است که چین و آمریکا پس از 17 ماه اختلاف بر سر مسائل تجاری به فاز نخست توافق دست یافته اند. قرار است آمریکا از برنامه قبلی خود برای افزایش تعرفه بر روی واردات محصولاتی به ارزش 156 میلیارد دلار از چین صرف نظر کند و در طرف مقابل، چین میزان افزایش خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش دهد.

توافق اولیه آمریکا و چین بر سر مسائل تجاری می تواند تا حد زیادی به نگرانی ها از یک جنگ تجاری تمام عیار انتها دهد. طبق گفته رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی آمریکا قرار است تا طبق مفاد فاز نخست توافق تجاری، آمریکا میزان صاردات خود به چین را دو برابر کند. کسری عظیم تراز حساب تجاری با چین یکی از اصلی ترین دلایل آمریکایی ها برای آغاز جنگ تجاری با چین بود. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، با 0.2 درصد کاهش در مقایسه با روز قبل و در سطح 96.555 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل 1.0169 دلار اعلام شد.

جاین دویل، قائم مقام بخش تجارت در موسسه تمپوس این گفت: بازارها با اخبار مهم متعددی روبرو شدند و احتمالا تا مدت ها شاهد جنگ تعرفه ای بین چین و آمریکا نخواهیم بود. در نتیجه به یک انتها شگفت انگیز رسیده ایم هرچند که کمبود جزئیات توافق باعث شده است تا بعضی معامله گران هنوز به دیده تردید به مساله توافق نگاه نمایند.

واقع مهم دیگر در بازارهای اقتصادی در حوزه برگزیت رخ داد: حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون به پیروزی قاطعی در برابر رقبای خود دست یافت که از زمان نخست وزیری مارگارت تاچر تا به امروز بی سابقه بوده است. حزب کارگر که هوادار برگزاری همه پرسی مجدد درخصوص برگزیت بود، در بسیاری از پایگاه های سنتی خود نیز دچار شکست شد و در نتیجه این اتفاق، جرمی کوربین، رهبر این حزب اعلام نمود از سمت خود استعفا می دهد.

ریشی سوناک، نماینده مجلس انگلیس از حزب محافظه کار ابراز امیدواری نموده است که لایحه توافق دلت انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی خروج از این اتحادیه تا پیش از کریسمس (9 روز دیگر) در مجلس تصویب گردد.

کارولین فیربرین، مدیر موسسه سی بی آی گفت: پیروزی قاطع محافظه کاران باعث شده است تا عدم قطعیت به حداقل برسد. سوال اینجاست که نخست وزیر تا چه حد از این اکثریت برای معین شرایط آینده روابط با اتحادیه اروپا استفاده خواهد نمود و کار واقعی تازه آغاز شده است. برای دولت این خیلی خیلی مهم خواهد بود که اطمینان را به فعالان تجاری باز گرداند و این کار باید هرچه زودتر صورت گیرد. فعالان نمی خواهند دیگر با کابوس خروج بدون توافق روبرو شوند.

در آخرین دور از معاملات، پوند با افزایش نیرومند 0.2 درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.3414 دلار مبادله شد. یورو نیز به مانند بسیاری از ارزهای دیگر در برابر دلار صعودی بود و با 0.05 درصد افزایش به 1.1142 دلار رسید. هم چنین هر دلار آمریکا به 1.3152 دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای 1.3556 دلار سنگاپور مبادله شد.

آدام کول، کارشناس ارشد مسائل ارزی در موسسه آر بی سی کپیتال مارکتس گفت: هنوز نا اطمینانی هایی زیادی در مورد آینده روابط انگلیس و اتحادیه اروپا وجود دارد و نمی توان با قطعیت پیش بینی کرد که چه اتفاقی در نهایت رخ خواهد داد.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به 109.3779 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.4545 دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل 6.9871 یوان چین اعلام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دلار در بازارهای جهانی عقب نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار در بازارهای جهانی عقب نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید