جزئیات برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی اعلام شد

به گزارش وبلاگ معلم، چهارمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مشارکت انجمن هنرمندان سفالگر (بخش ویژه) از 13 تا 21 بهمن در موزه ملی ایران برگزار می گردد.

جزئیات برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی اعلام شد

حسین خواجه بیدختی، سرپرست دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی درباره چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: مقدمات برگزاری این جشنواره از اوایل سال 98 اندیشیده و برنامه ریزی های لازم انجام شد. در این راستا با الگوبرداری از جشنواره هنرهای تجسمی فجر وزارت ارشاد، آئین نامه بازنویسی و مقدمات فراخوان نوشته شد.

او اضافه نمود: فراخوان شرکت در این جشنواره از اول آذر در سامانه وزارتخانه رسماً اعلام و به صورت فیزیکی در اماکن فرهنگی، هنری و دانشگاهی ارائه شد، همچنین استان ها نیز فراخوان را اطلاع رسانی کردند. ما دو محور برای این جشنواره در نظر گرفتیم که یکی بخش نمایشگاه است که طبیعتاً یک سری آثار منتخب در یک فضای خاص که گالری جنبی بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران است، به نمایش گذاشته می شوند.

سرپرست دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی در ادامه توضیح داد: بخش دوم این جشنواره نیز تجلیل از هنرمندان است، هنرمندان شاخص این جشنواره هیئت داوران را تشکیل می دهند که انتخاب هایی خواهند داشت. به برگزیدگان، هفت سرو سیمین و 14 لوح نقدیر اهدا خواهد شد و در مجموع از 10 اثر برگزیده این هنرمندان تجلیل خواهد شد.

او اضافه نمود: در این فراخوان مهلت ارسال آثار به صورت تصویری تا 25 دی اعلام شد و نتایج اولیه جشنواره، 2 بهمن، مراسم تقدیر از برگزیدگان 19 بهمن، افتتاحیه 13 بهمن و اختتامیه 21 بهمن اعلام شده است.

بیدختی با بیان اینکه این رویداد سال جاری با همکاری انجمن سفال ایران از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در موزه ملی ایران برگزار می گردد، توضیح داد: موزه ملی، فضایی در خور شأن این برنامه را مهیا نموده است. طبق آمار تا به امروز حدود 300 اثر برای شرکت اعلام آمادگی نموده اند که پس از داوری اولیه به نمایشگاه راه خواهند یافت.

او اعلام نمود: در این دوره، نگاه ویژه ای به حوزه سفال داشته ایم، چون سفال نمود بیشتری نسبت به سایر رشته های صنایع دستی داشت و ما بخش ویژه ای را برای سفال در نظر گرفتیم. انجمن سفالگران کشور در کنار ما به جلب مشارکت هنرمندان این حوزه و انتخاب آثار که طبیعتاً در بخش داوری خواهد بود، یاری خواهند کرد.

بیدختی توضیح داد: ما در فضای نمایشگاهی، امکان نمایش حداکثر 20 اثر را داریم ولی در این نمایشگاه آثار حوزه سفال نمود بیشتری خواهند داشت. سال گذشته حوزه فلز مثل آثار استادباباخانی، نمود بیشتری داشت که این موضوع را میزان استقبال هنرمندان معین می نماید. در داوری اولیه، آثار ممیزی و متناسب با ظرفیت گالری انتخاب می شوند، ولی داوری نهایی عملاً در طی برگزاری جشنواره اتفاق خواهد افتاد. در مراسم افتتاحیه این جشنواره که 21 بهمن خواهد بود، آثار برگزیده و نتیجه داوری هیئت داوران را اعلام خواهیم کرد.

او درباره نحوه داوری آثار گفت: داوری متناسب با آثار در هر حوزه ای خواهند بود که هنرمندان شاخص آن حوزه برای داوری آثار دعوت خواهند شد. قاعدتاً در کنار یادبود تندیس سرو سیمین که دارای ارزش هنری است، جایزه ای ترکیب از نقدی و غیرنقدی که از آثار نفیس صنایع دستی ایران خواهد بود، به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

بیدختی توضیح داد: جوایز شامل نشان سرو سیمین از جنس نقره، جایزه نقدی و دست بافته فاخر صنایع دستی است که به 7 هنرمند سرو سیمین و به 14 هنرمند، لوح تقدیر اعطا می گردد.

جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر در سال 95 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و از همان سال توسط سازمان وقت میراث فرهنگی لازم الاجرا شد.

منبع: دنیای سفر

به "جزئیات برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید