باید فاصله میان آموزش کلاسیک و توسعه فناوری را پُر کنیم

رییس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اهمیت استفاده از فناوری های نوین جهان اظهار کرد: ما باید فاصله ای که میان آموزش های کلاسیک تا توسعه فناوری وجود دارد را با ارائه آموزش های مناسب رفع کنیم.

باید فاصله میان آموزش کلاسیک و توسعه فناوری را پُر کنیم

به گزارش خبرنگاران، دکتر حمیدرضا طیبی امروز (یکشنبه 29 مهر) در مراسم افتتاحیه مرکز جامع دندانپزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران (مرکز شماره 3) گفت: افرادی که در علوم پزشکی دانشگاه تهران تحصیل می نمایند جزو 50 نفر اول کشور بوده و به معنای واقعی نخبه محسوب می شوند، به همین دلیل ضروری است تمرکز این افراد بر فعالیت های حوزه تخصصی آنها معطوف گردد.

وی گفت: در این حوزه در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران تاکنون اقدامات خوبی اجرا شده است و وظیفه ما نیز این است که در حوزه فرهنگ و آموزش و پرورش کارهای شاخص و فرهنگ ساز داشته باشیم.

طیبی ادامه داد: خدا را شاکریم که از ابتدای تاسیس جهاد دانشگاهی راه درست انتخاب شده و بر ادامه این راه نیز اصرار شده است. حال این روزها می بینیم در موارد متعدد حرف های 25 سال پیش ما را مطرح می نمایند و می گویند اگر قرار است مملکت به پیشرفت برسد باید بر حوزه هایی چون توسعه علم و فناوری، تجاری سازی و کاربردی کردن این موارد تمرکز نموده و از نگاه مساله محور به حل مسائل جامعه پرهیز کنیم.

رییس جهاد دانشگاهی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: گاه محققان مایلند در رشته های جدید به فعالیت بپردازند. ما نیز وظیفه داریم که کارهای علمی شاخص و خوب داشته و خدمات به جامعه ارائه کنیم و در کنار آن کسب درآمد هم داشته باشیم، به هر صورت ما مجبوریم برای کارهای خود بحث درآمدزایی را هم در نظر بگیریم، اما بحث این است که در حوزه هایی مانند حوزه پزشکی راحت تر آن است که چند واحد ما به کارهای شاخص پرداخته و سایر واحدها خدمات مربوطه را به آنها ارائه دهند.

طیبی ادامه داد: به عنوان مثال وقتی مرکز شما در زمینه زخم اقداماتی به این خوبی انجام داده، بهتر آن است که این اقدامات در سطح ملی و بین الملل دنبال شده و در همین زمینه پیشرفت کنیم. در فرصت های بعدی اگر برای مراکز توانی باقی بود می توانند موضوعات دیگر را در دستور کار قرار دهند چراکه به هر صورت در حوزه شما هدف اصلی کاهش آلام و دردهای مردم است.

رییس جهاد دانشگاهی همچنین به پیشرفت علم و فناوری در جهان اشاره نمود و گفت: اکنون فناوری به سرعت پیش می رود و ما شاهدیم توسعه فناوری عمدتا بیرون از دانشگاه ها صورت می گیرد. اگر قرار باشد این فناوری ها به کتاب و جزوه تبدیل شده و به مراکز آموزشی برسد فاصله زمانی زیادی صرف می گردد.

وی ادامه داد: اکنون ما هم از فناوری های نوین جهان استفاده می کنیم اما پس از استفاده از این فناوری ها باید کوشش کنیم بتوانیم خود هم این فناوری ها را فراوری نموده و بتوانیم آنها را ارتقاء دهیم برهمین اساس باید از فناوری های نوین استفاده کنیم و به طور طبیعی ضروری است در این حوزه آموزش ببینیم.

طیبی در سرانجام با تاکید بر این که باید در واحد علوم پزشکی تهران این اقدامات انجام می گردد، اظهار کرد: نباید این اقدامات به دلیل هزینه ها کاهش پیدا کند بلکه باید همواره بر نوگرایی تاکید گردد.

دکتر طبائی، رییس واحد علوم پزشکی تهران نیز در این مراسم گزارش عملکرد دو ساله واحد علوم پزشکی تهران را ارائه و اشاره نمود: فعالیت های شاخص این واحد در حوزه پژوهش ها شامل افزایش طرح های پژوهشی اتمام یافته، افزایش جذب اعضای ریاست علمی و رشد تعداد مقالات پژوهشی بوده و زیرساخت های این نهاد در جهت خلق رشد، پویایی و نوآوری بوده است.در این میان در حوزه آموزشی نیز ارتقاء توانمندی های حرفه ای در عرصه ملی و بین الملل با نگاه به حوزه سلامت اجرا شده است.

وی تاکید نمود: اسلامی کردن دانشگاه و تقویت زمینه خردورزی و افزایش مشارکت دانشجویان نیز از جمله اهداف این واحد در حوزه فرهنگی به شمار می رود.

به گزارش خبرنگاران، در مراسم افتتاحیه مرکز جامع دندانپزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران (مرکز شماره 3) علاوه بر رییس جهاد دانشگاهی برخی معاونان او از جمله دکتر بیجندی (معاون آموزشی)، ،دکتر پورعابدی (معاون پژوهشی) ، دکتر شریفی زاده(معاون هماهنگی) و مهندس زجاجی (مدیرکل حوزه ریاست جهاد دانشگاهی) نیز حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "باید فاصله میان آموزش کلاسیک و توسعه فناوری را پُر کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید فاصله میان آموزش کلاسیک و توسعه فناوری را پُر کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید